Sık Yapılan SEO Hataları

sık yapılan seo hataları

SEO çalışmaları yapılırken sık yapılan SEO hataları sitelerinizin arama motorlarının en arka sayfalarına gitmesine ve bir daha oradan çıkamamasına sebep olabilir. Bu hatalar arasında en sık yapılanları sizlere aktarmaya çalışacağız.

Yeni Siteye Link Almaya Çalışmak

Google’ın her şeyden önce en fazla dikkat ettiği konu doğallıktır. Yeni kurduğunuz bir siteye sürekli olarak link almaya başlarsanız Google bu durumu fark edecektir. Özellikle anahtar kelimeniz üzerinden yeni kurduğunuz siteye Footer link almanız Google tarafından ceza almanıza yol açabilir. Linkin niteliğinden çok miktarını dikkate alırsanız ve yoğun bir link çalışması yaparsanız siteniz kısa süre içerisinde gerilemeye başlayacaktır.

Sadece Anasayfaya Odaklanmak

seo uygulamaları

Sahibi olduğunuz sitenin sadece anasayfası yok, oluşturduğunuz onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce alt sayfanız var. Tüm çalışmalarınızı anasayfanıza odaklayacak olursanız alt sayfalarınız yeteri kadar güçlenmeyecektir. Anasayfa ile alt sayfalarınız arasındaki uçurumun artması da bir diğer SEO hatasıdır.

Kalitesiz ve Uzun İçerikler Üretmek

İçerik Google’ın önem verdiği bir durumdur. Fakat oluşturduğunuz içeriğin ziyaretçilerinize bir bilgiyi aktarması ve zamanlarını boşa harcadıklarını düşündürtmemesi gereklidir. Konu hakkında yeterli bilgiyi verecek şekilde uzunlukta, sıkıcı olmayan bir dil ile içerik oluşturursanız ziyaretçileriniz sitenizde daha fazla vakit geçirecektir.

Anahtar Kelime Yoğunluğuna Dikkat Etmemek

kelime yoğunluğu

kelime yoğunluğu

Anahtar kelimenizi sitenin her yerine yerleştirmek, arama motoru sonuçlarında en üste çıkmanıza yardımcı olmayacağı gibi daha da gerilemenize sebep olabilir. SEO hataları arasında en sık karşılaşılan durum budur. Anahtar kelimelerinizi her zaman doğallığınızı bozmayacak şekilde yoğunluğuna dikkat ederek sitenize yerleştirmelisiniz.

Sayfanız içerisinde yer almayan bir kelimenin Google arama sonuçlarında sitenizin de sıralamaya girmesini bekleyemezsiniz. Hedef kelimeyi yazı içerisinde kullanmak ve yazıyı hedef kelime ile doldurmak arasında ince bir çizgi var; bu çizgiyi korumalısınız.

Kopya İçerik Eklemek

Kaynaklardan kopyalayıp sitenize yapıştırdığınız içeriklerin Google gözünde hiçbir değeri yoktur. Google her zaman insanlara faydalı olacak özgün ve orjinal içeriklere değer vermektedir. Konu hakkında hakim olarak oluşturduğunuz ve çeşitli görseller ile desteklediğiniz içerikler üretmediğiniz takdirde içeriklerinizin bir önemi olmayacaktır.

Site İçi Arama Sonuçlarının İndexlere Açık Olması

Birçok yazılımda unutulan ve atlanan bir durum. Site içi arama yaptığınızda URL yapısı aranan terime göre değişiyor ve bu sayfalar indexlemeye açık bırakılıyor. Hal böyle olunca siteniz saldırıya açık bir hale geliyor. Herhangi bir ziyaretçi gelip sitenizde binlerce farklı müstehcen kelime aratıp yeni URL uzantıları elde edebilir ve bu elde ettiği verileri basit birkaç farklı adım ile hızlıca indexletebilir.

Sitenizle hiç alakası olmayan kelimeler içeren URL uzantılarının bir anda index aldığını görebilirsiniz. Yapılacak manipülasyonun büyüklüğüne göre siteniz birkaç gün içerisinde cezalılar listesinde kendisini bulabilir.

Yeni SEO Tekniklerini Çok Hızlı Deneme Hevesi

seo yanlışları

İnternet ortamında yeni bir SEO tekniği konusunda söylentiler çıktığı anda bu uygulamadan ilk istifa eden kişilerden olmayı tercih ediyoruz. Bu uygulamanın dünü, bugünü ve yarını hakkında değerlendirme yapmadan direk çalışmayı uygulayacak olursak ve ilerleyen dönemde bu uygulama bir ceza sebebi haline gelecek olursa geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olabiliriz.

Farklı deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanızı bekliyoruz…

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*