YouTube Reklam: Nasıl Verilir?

YouTube reklam formatları

Ürün veya hizmetleriniz ile ilgili YouTube platformunda reklam vermek istiyorsanız sizler için hazırladığımız aşağıda yer alan maddelere uymanız yeterlidir.

  1. Video öncesi görüntülü reklamlar için hazırlanan başlangıç sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda yer alan “Başlayın” butonuna tıklayın.
  2. Karşınıza gelen sayfada video reklam alanındaki YouTube’da video öncesi çıkmasını istediğiniz URL adresinizi girin. URL adresini girdikten sonra reklamını yapmak istediğiniz videoyu da kopyalayarak bu alana yapıştırabilirsiniz.
  3. Video linkinizi girdiğiniz zaman doğrudan reklamınızın videolar öncesinde nasıl görüneceğini görüntüleyebilirsiniz. Daha sonra reklam başlığınızı ve reklam açıklamanızı girin.
  4. Videonuzun açıklama kısmını girdikten sonra “Devam Et” butonuna tıklayın. İşlemi yaptıktan sonra videonuza tıklandığı zaman sitenize mi yoksa reklamını yaptığınız videoya mı yönlendirme yapılması gerektiğini belirtin. Bu noktada tercih tamamen size bağlıdır.
  5. “Devam Et” butonuna tıkladıktan sonra bir sonraki adımda gündelik bütçeniz size sorulacaktır. Görüntüleme başına maliyetinizi girerek bu adımı da geçebilirsiniz.
  6. YouTube platformunda yayınlanacak olan videonuz için sizden istenen son adım hedef kitlenizin seçimini yapmanızdır. Hedef kitle seçimini yaparken ülke, yaş grubu, cinsiyet, lokasyon ve daha pek çok farklı detay sizden istenir. Bu detayları girmeden önce hedef kitlenizi analiz etmeyi asla unutmayın.
  7. Bu adımları tamamladıktan sonra YouTube platformu için hazırladığınız videonuz yayına hazır hale gelecektir. Google AdWords hesabı sahibiyseniz doğrudan reklamlarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Google AdWords hesabına sahip değilseniz yeni bir üyelik oluşturabilirsiniz.
  8. Son olarak yapmanız gereken, reklam bilgilerinizi tekrar kontrol etmek ve ödeme yapacağınız kartı seçmektir. “Kampanya Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra reklamınız uygun görüldüğü takdirde yayına alınacaktır. Reklamların yayına alınması süresi 1 iş günü kadar sürebilmektedir. Reklam yayın süreleri platformun yoğunluğuna göre de değişkenlik gösterebilmektedir.

YouTube reklamları ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak istiyorsanız, gerektiği zamanlarda profesyonel destek almaktan da çekinmemelisiniz. Profesyonel destek aldığınız zaman reklam için ayırdığınız bütçenizi daha stratejik ve verimli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*