Bir Web Sitesi Nasıl Başarılı Olur?

web sitesi başarılar

web sitesi başarılar

İnternet sayfaları iletişim, reklam, pazarlama ve sunumun vazgeçilmezi haline geldi. Çeşitli firma ve kuruluşlar, bir web sitesi sahibi olmaya önem veriyor. İş alanını genişletmek, daha fazla müşteriye ulaşabilmek, pazarlama teknikleriyle satışları arttırmak, imaj, tanıtım ve reklam gibi sayılabilecek bir çok nedenle web sitesi, artık ihtiyaç olarak görülüyor.

Sadece bir web sayfasına sahip olmak elbette ki yeterli değil. Bu sayfanın internet ortamında sıyrılıp, kullanıcıların karşısına çıkması gerekiyor. Kimse, görmediği bir web sayfasını bilemez. Bilinmeyen ve ziyaret edilmeyen bir sayfa, başarısız demektir. Dolayısı ile firma ya da kuruluşunda amaçlarına ulaşması çok mümkün olmayacaktır.

Web Tasarım Özgün Olmalı!

Farklı olmak için özgün olmak gerekir. Özgün simgeler, yazılar, içerik, teknik uygulamalar, resimler kısacası baştan aşağı özgün bir web sitesi, başarılı olma yolunda ilk adımını atmış demektir. Hazır halde bulunan, basmakalıp site planları ile diğerleri arasından sıyrılmak biraz zor. Günümüzde popüler birçok web sitesinin ortak özelliği özgün tasarımlarıdır. Bu yüzden web tasarım özgün olmalı!

İçerik

Sayfa içeriğinin iyi kurgulanması gerekir. Olabildiğince basit bir kullanıma sahip olmalı. Gereksiz yazı ve reklamlar, çalışmayan butonlar, teknik sorunlar, yazım hataları, kalitesiz bir tasarım, internet kullanıcılarının gözüne hoş gelmeyecektir. Kullanıcı böyle bir sayfada zaman harcamak istemez.

İçerik, doğru ve yalın anlatımlı bir dile sahip olmalı. Firma sahibi gerektiğinde müşterisi ile irtibat kurabilmeli. İşinin başında duran izlenimi, müşteriler üzerinde her zaman olumlu bir etki yaratır. Müşteri web sayfasından işe yarar bilgiler alır ve firmanın sadece bir tık ötesinde olduğunu bilirse, firmaya güven duyar.

Hızlı Erişim

Profesyonel şekilde kodlanmış bir web sayfası hızlı yüklenir. Aynı zamanda yüksek bant genişliği ve web sunucusunun da güçlü bir servere sahip olması gerekiyor. İnternet kullanıcısı sayfada yer alan resim, video ve çeşitli menüleri hızlıca kullanabilmelidir. Bekleme süreci internet kullanıcısı için çok sıkıcı bir zaman dilimi olabilir. Bu nedenden dolayı sitenin zaten az olan ziyaretçi sayısı gün geçtikçe azalır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sayfasının, arama motorlarının çalışma prensiplerine uygun şekilde yapılandırılması gerekir. Arama motorunun indeksinde yer almak web sayfasının öne çıkmasını, tanınmasını, kısacası başarılı olmasını sağlar. Site, tasarım ve içerik yönünden ne kadar dolu olursa olsun, arama motorlarında boy gösteremediğinde hak ettiği başarıyı elde edemeyebilir.

Güncel Olmalı

Haber, ürün, hizmet vs… bir web sayfasının içeriği güncel olmalıdır. Sitenin ana sayfası uzun süre aynı kaldığında internet kullanıcısı sitenin zamanın gerisinde kaldığını düşünecek ve siteyi ziyaret etmeyecektir. Güncellik, sitenin 7/24 çalıştığını tabiri yerindeyse yaşadığını gösterir. İnternet kullanıcısı siteye güven duyarak, her gün siteye girme alışkanlığı kazanabilir. Bu yüzden bir web sitesinin güncel olması çok önemli.

Web Sitesi Analizleri

Web sitesini ziyaret eden ziyaretçilerin sayısı, sitedeki hareketleri, siteye nasıl geldikleri, arama motoruna yazılan kelimeler gibi birçok analizi yapabilen sayaç ve programlar kullanılmalıdır. Yapılan analizler sitenin hangi yönde ilerlemesi gerektiğini gösterebilir. Web sitesi analizleri sitenin başarısını önemli oranda arttırmaktadır.

Teknik altyapı ya da sadece tasarım, tek başına bir web sitesinin amacına ulaşmasını sağlayamaz. İki özellikte bir arada olmalı. Güçlü tasarım ve güçlü altyapı ile bir web sitesinin başarısız olması imkansız. Firma ya da kuruluşun bu kriterlere sahip olması, günden güne gelişim sağlayabilir çünkü internet neredeyse sınırsız denilebilecek kadar geniş bir platform. Daha fazla insana ulaşma çabası, büyüme sancısına benzer. İnternetin sunduğu olanaklar doğru kullanıldığında işinizden en iyi verimi alabilir ve büyüyebilirsiniz.

 

 
1 Yorum
  1. Mert demiş ki:

    gayet açıklayıcı olmuş. elinize sağlık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*