SEO Emek ve Sabır İşidir

seo

seo

Türkçe Açılımı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO bir web sitesinin arama motorlarında yükselmesini sağlayan web standartlarına uyum çalışmasıdır. Bu yüzden web sitesinin başarısı ve tanınması için gerekli olan bir yöntem olarak da adlandırabiliriz.

Firmanızın, markanızın ya da oluşturduğunuz kimliğin daha fazla tanınması ve daha kolay erişilebilir olması için arama sonuçlarında yer alıyor olmanız, maliyet açısından büyük avantajları olan bir çalışma yöntemidir. Fakat maliyetleri her projede farklı oranda etkiler. Standart bir oran vermek sektörel kar marjları farklı olduğu için pek mümkün değil. Eğer size kar marjınızı %100 artıracağız ya da iki katına katlayacağız gibi çok net rakamlar veren bir firma ya da kişi ile görüşüyorsanız bu toplantıyı dakikalar içerisinde sonlandırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

SEO çalışmalarının en önemli parçası doğru ve etkili içeriğin hazırlanması ve başarılı karşılama sayfalarının oluşturulmasıdır. Türkiye genelinde çok büyük bir pırlanta satıcısı firma olabilirsiniz fakat tektaş pırlanta ile ilgili özel bir sayfanız yoksa ve bu sayfa içerisinde ziyaretçilerin hangi tür ürünlere hangi avantajlar ile ulaşacağını belirtmiyorsanız, arama sonuçlarında da yer almanız pek mümkün olmayacaktır. “Tektaş pırlanta fiyatları” aramasını yapan bir ziyaretçinin potansiyel müşteriniz olduğunu düşünecek olursak SEO çalışmaları ile kalite iyileştirmesi yapmadığınız her dakika potansiyel müşterileri kaçırıyorsunuz demektir.  Bu bağlamda sitenizin iyi kurgulanması ve hedeflerin çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir.

Site içeriğinizin ve site kurgusunun ne kadar önemli olduğunu dile getirdik. Fakat sitenizi bu kurallara göre yapılandırmanızın hemen ardından tüm sonuçlarda ilk sayfada çıkmayı beklemeyin. Arama sonuçlarında doğal bir şekilde çıkmanız zaman alacak bir konudur. Yükselme çok hızlı bir şekilde gerçekleşiyorsa çalıştığınız firmayı / seo uzmanını mutlaka sorgulamalısınız. Legal olmayan ve süreci hızlandıran manipülasyonlar olabilir. Bu sitenizin ileriye dönük olarak yayın hayatı için de büyük risk içerir. Siteniz ceza aldığında karşınızda muhatap bulamayacağınızı da hatırlatmak isteriz.

Unutmayın; SEO Emek ve Sabır İşidir…

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*