Mobil Uyumluluk Nedir?

mobil uyumluluk

 

Mobil internet sitelerinin akıllı telefonlardan, tablet bilgisayarlardan ve diğer mobil cihazlardan uyumluluk, sağlıklı şekilde görüntülenebilmesi ve kullanılabilmesi için çıkan bir yöntemdir. Günümüzde yapılan aramaların %50’lik büyük bir kısmının akıllı telefonlar üzerinden yapılıyor olması ise mobil uyumluluk konusunun ciddiyetini gözler önüne sermektedir. Mobil uyuma sahip olmayan internet siteleri, telefonların ekranlarının küçük olmasından dolayı sağlıklı şekilde görüntülenemedikleri için kullanıcıların bu tür sitelerde vakit geçirme zamanını düşürmektedir.

Google, yoğun şekilde kullanılmakta olan mobil cihazlara fazlasıyla önem vermektedir. İnternet sitenizi mobil uyumlu hale getirdiğiniz zaman Google’ın gözünde daha iyi bir konumda olursunuz. Yeni algoritma güncellemeleri ile de mobil uyumlu sitelerin arama motoru üzerinde %40 oranında yükselme etkisi olmasından dolayı internet sitelerinizi muhakkak mobil uyumlu hale getirmelisiniz.

google mobil uyumluluk

İnternet Siteleri Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirilir?

İnternet sitelerinizi mobil uyumlu hale getirebilmek için ilk olarak Google Webmaster Tools ile ufak bir test yapmanız gerekiyor. Sitenizin eksiklerini tespit ettikten sonra WordPress ya da Joomla gibi hazır içerik sistemleri kullanıyorsanız, ufak tefek eklentiler ile mobil uyumluluk optimizasyonunuzu yapabilirsiniz.

Fakat internet siteniz bu tür hazır içerik yönetim sistemleri ile kurulu değil ise, sitenizin geliştiricisi ile iletişime geçerek mobil uyumlu platformlar için uyumlu bir tasarıma ihtiyacınız olduğunu belirtmelisiniz. Sitenizin tasarımcıları sizin için gerekli tüm işlemleri uygulayarak, sitenizi mobil uyumlu hale getirecektir.

sizin siteniz mobil uyumlumu

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*