Meta Açıklaması Nedir?

meta açıklaması nedir

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğu zaman meta açıklamaları da önemli bir yere sahiptir. Peki meta açıklaması tam olarak neyi ifade ediyor.

Meta açıklaması, arama motorlarının arama sonuçlarında çıkan sayfaların başlığının altındaki kısımda yer alan “Hakkında” şeklindeki bir açıklamanın yer aldığı kısımdır. Bu kısım ortalama olarak 150 karakterlik kısa tanıtım yazılarından oluşmaktadır. 150 karakterden uzun olan meta açıklamaları Google tarafından görüntülenmediği varsayılmaktadır. Bazı SEO otoriteleri ise Google botlarının ilk 150 karakterini algıladığı ve sonrasını yok saydığını söylemektedir. Bu konu da herhangi bir netlik bulunmuyor.

google bot

Aramış olduğunuz kelime veya kelime grupları 3-4 kelimeden fazla olacak ise fazla sonuç listelenemeyen durumlarda Google, meta açıklama kısmını 300 karaktere kadar genişletebilmektedir.

Meta Açıklaması Nasıl Belirlenir?

İnternet siteleriniz için meta açıklamalarınızı kendiniz belirleyerek düz bir metin oluşturabilirsiniz. Ancak belirlemiş olduğunuz kelime veya kelime grupları meta açıklama dışında, domain isminizde ya da meta başlığında geçmiyor ise Google internet sayfanızdan gelişi güzel geçtiği bir bölümü kullanıcılara aktarır.

Meta açıklamanızın tıklanma oranları yeterli görülmediği takdirde Google sizin yerinize yeni bir meta açıklamasına geçebilir. Dmoz kaydınız açık ise, Dmoz kaydında yer alan açıklamanız meta açıklaması olarak geçer. Bunun sebebi Google’ın Dmoz gibi sitelere değer vermesidir.

snt dmoz

Google’ın aldığı güncellemeler ile meta açıklamalarına verdiği değeri azalttığı ve arama sonuçlarını etkilemeyen bir nokta olduğu söylentisi yanlıştır. Meta açıklamaları dolaylı yoldan arama motoru optimizasyonu için etkili bir konudur. Meta açıklamasını düzgün oluşturmadığınız bir sitenin arama motorlarında varlığını sürdürebilmesi mümkün değildir.

 
1 Yorum
  1. Mehmet demiş ki:

    Google’ın güncellemeleri beynimizi yaktı 🙂

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*