İnstagram Hikaye Reklam: Nasıl Verilir?

instagram hikaye reklam nasıl verilir

Dijital pazarlama açısından son derece önemli bir yere sahip olan Instagram, uzun süredir hikayeler özelliği ile de dikkat çekiyor. Milyonlarca kullanıcısı olan Instagram platformunda hikaye reklamı vermek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Hikaye reklamları vermek istediğiniz zaman ilk olarak reklam boyutlarına uygun görseller ayarlamanız gerekiyor. Instagram hikaye reklamları için 1080 x 1920 boyutundaki görsellere sahip olmanız gerekmektedir.

Reklam vermek için Facebook Business hesabına da sahip olmanız gerekmektedir. Reklam yöneticisini kullanarak fotoğraf veya videoları Instagram’a aktarabilirsiniz. Instagram hikayelerde video reklamları yayınlamak istiyorsanız videonuzun 15 saniye olmasına dikkat etmelisiniz. Yüklediğiniz videolar 15 saniye boyunca gösterimde kalır.

İnternet sitenize bağlantılı olabilecek bir reklam yayınlamak istiyorsanız reklam verme amacınızı “Trafik” olarak seçmelisiniz. Daha sonra kampanyanıza bir isim vererek işleme devam edebilirsiniz.

Hangi Adımları İzlemek Gerekiyor?

Bu işlemlerden sonra ulaşmak istediğiniz hedef kitlenizi seçmeniz gerekiyor. Tahmini hedef kitle büyüklüğünü Facebook bu etapta sizlere sunar. Kullanıcıların ilgi alanları, demografik bilgileri gibi farklı detayları da seçerek hedef kitlenizi daha iyi bir şekilde tanımlayabilirsiniz. Günlük tahmini sonuçlar özelleştirme ve harcamak istediğiniz bütçeye göre değişkenlik gösterebilir.

“Reklam Alanları” kısmında Instagram kategorisinde yer alan “Hikayeler” bölümünü seçmeniz gerekmektedir. Diğer alanların hiçbiri 1080 x 1920 boyutlarını içermemektedir ve reklam vermenize imkan sunmamaktadır.

Son olarak görsel veya videonuzu ilgili alanlara yüklemeniz yeterlidir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra kısa bir süre reklamınızın yayına girmesi için beklemeniz gerekmektedir. Süreç genellikle yarım saat içerisinde sonuçlanır. Bazı özel durumlarda ise süreç daha da uzayabilir. Sürenin uzaması veya kısalması tamamen Facebook ve Instagram’ın yoğunluğuna göre değişmektedir.

Instagram Hikayeler üzerinden reklam verdiğiniz zaman kullanıcıların tek bir parmak hareketi ile ürün veya hizmetlerinize ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Günümüzde en etkili olmayı başaran reklam teknikleri arasındaki Hikayeler reklamları ile geniş kitlelere sizler de ulaşabilirsiniz. Sektör ve koşullarına uygun durumlara göre hedeflemeler yaptığınız zaman bütçenizi daha iyi şekilde değerlendirerek ürün ve hizmetlerinizi tanıtabilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*