Google Panda 4.0 Güncellemesi

panda 4.0

panda 4.0

Arama motoru uzmanı ve Google web spam ekibinin yöneticisi Matt Cutts, 20 Mayıs tarihinde Twitter hesabından Google Panda 4.0 güncellemesini resmen duyurdu. Duyurunun hemen ardından büyük bir tedirgin hava internet dünyasına hakim olsa da SEO çalışmalarını dikkatli bir şekilde planlayan firmalar pek fazla sıkıntı yaşamadı.

Özellikle Google Panda 4.0 güncellemesi ile kalitesiz içerikli linklerin yer aldığı web siteleri artık Google sıralamasında yükselemeyecek. Her yeni güncelleme ile kalitesiz içeriğin ve spam sitelerin önüne geçmeye çalışan Google bu güncellemede ne oranda başarılı oldu tartışılabilir fakat ileriye dönük SEO çalışmalarında birçok kişinin hevesini kırdığını söylemek mümkün.

panda 4.0Bu noktada site içeriği özgün olmayan web sitelerinin başı dertte diyebiliriz. Copy / Paste yöntemi ile web sitesi hazırlama dönemi artık geride kalıyor. Halen kopya yazı ile başarıya ulaşan kişiler mutlaka olacaktır fakat işin temel kuralı özgün içerikten geçiyor. Panda 4.0 güncellemesi, web sitesi yöneticilerinin internet alışkanlıklarını değiştirebilecek kadar ciddi yapılandırılmış durumda. Bu yüzden link, resim, tablo kısacası tüm içerikler konusunda özgün olunması gerekiyor.

Google Panda 4.0 güncellemesi, Google sıralamalarında haksız yükselişlerin ve içerik hırsızlığının önüne geçecek. Bu güncellemenin kısa ve uzun vadeli arama sonuçlarına etkileri ise konuşulmaya devam ediyor olacak.

Yeni güncellemeler de mutlaka ki gün geçtikçe bizimle birlikte olacak fakat her güncellemede temel kavramların değişmediğini hep beraber göreceğiz. Kaliteli içeriği çok boyutlu olarak ele almayı başaran tüm web siteleri arama sonuçlarında üst sıralarda kalmaya devam edecek. İçerik kalitesini sonraki yazılarda ayrıca ele almaya çalışacağız.
Tüm güncellemelerden olumlu etkilenmeniz dileğilyle…

 
1 Yorum
  1. Ezel İlhan demiş ki:

    Kaliteli içerikler ancak güncel gelişmeleri doğru biçimde takip eden, konusunda uzman ve genel kültür düzeyi yüksek aynı zamanda edebi yetenekleri gelişmiş bireyler tarafından oluşturulabilir ki özellikle ülkemizde bu iş için ödenen bedeller bu denli düşük olduğu sürece, kaliteli içerik pek de mümkün görünmüyor. Maalesef pek çok site ve blogda çöp niteliğinde içerikler ve yalan yanlış bilgiler mevcut.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*