Uygulayabileceğiniz Temel SEO Teknikleri

temel seo

SEO çalışmaları yapabilmeniz için her zaman dışarıdan yardım almanıza gerek kalmayabilir. SEO ilk olarak içeriden başlayan bir konu olduğu için sadece profesyonel SEO hizmeti almanız da bazı durumlarda başlı başına yeterli olmayabilir. Siz bir müşteri olarak ne kadar bilinçli olursanız çalıştığınız SEO firması ile bir o kadar uyumlu hareket eder ve işlerinizi kolaylaştırırsınız.

Basit Bir Kural, Flash Teknolojisinden Uzak Durun

Konuya bu madde ile giriş yapalım istedik. Kimi zaman flash tabanlı görsel materyaller dikkat çekici olsa ve kullanılmak istense de arama motorları tarafından doğru bir şekilde analiz edilemediği için flash teknolojisinden tamamen uzak durmak gerekiyor. Havada uçuşan, sağdan soldan efekt ile gelen şeyler çok geride kaldı. Ziyaretçilerim bunu seviyor diye düşünerek sakın sitenize bir flash içerik eklemeyin.

Anahtar Kelimeler Belirleyin

Anahtar kelimenin belirlenmesi bir internet sitesinin uygulaması gereken SEO teknikleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Anahtar kelime belirleme süreci aynı zamanda hedef kitlenizi iyi tanımak ve onların ne istediğini net olarak algılamak adına önemli bir analiz süreci anlamına da gelmektedir.

Hedef kelimelerine karar verdiğinizde arama motorlarında erişilebilirliğinizi belirlemiş olduğunuz anahtar kelime üzerinden yakalayacaksınız. Kelime seçerken firmanızın ürün ve hizmetlerini, hangi sektöre hitap ettiğini göz önünde bulundurun.

Uyumlu İçerik Üretin

Sitenizi sıfırdan tasarlarken her adımı iyi düşünmelisiniz. Alan adı seçiminiz hedef kitlenizi temsil edici nitelikte olmalı; siteye eklediğiniz sayfaların metaları SEO uyumlu olmalıdır. Örneğin telefon kılıfları ile ilgili bir ürün satıyorsanız bu ürün grubu ile alakalı olmayan açıklamaları sitenizde barındırmamalısınız. Telefon kılıfı satışı yapan bir sitede ülkedeki siyasi gelişmelere dair değerlendirmelerin olması mantıklı bir durum olmayacaktır. Hem müşteri kaybına yol açacak hem de sitenizin arama terimlerindeki hedefi konusunda sapmalara sebep olacaktır.

Oluşturduğunuz içeriklerde önemli olan, vurgulanması gereken ifadelere farklı renkler verebilir, bold ve italik hale getirebilirsiniz. Yazınızın sadece bir metinden oluşmadığını; bir fikri alt yapıya sahip olduğunu görsel olarak da ziyaretçilerinize aktarmalısınız.

Ziyaretçilerinizi Bağımlı Hale Getirin

ziyaretçi bağımlılığı

Ziyaretçilerinizin sitenizde mümkün olabildiği kadar fazla zaman geçirmesini sağlamalısınız. Bu konuda tarafsız gözlerden birçok farklı yorum almalı ve bu yorumlar doğrultusunda sitenizde düzenlemeler yapmalısınız. Hitap ettiğiniz sektöre özel olarak galeriler geliştirmek, sitenizdeki metinlerde diğer metinlerinize bağlantılar ekleyerek site içi dolaşımı artırmak sitede geçirilen süreyi artırmak adına basit çözümler olacaktır.

Sitede geçirilen ortalama süre ve siteden hemen çıkma oranlarına değinmişken mutlaka belirtmemiz gereken noktalardan birisi de site açılış hızı olacaktır. Eğer siteniz hızlı açılmıyorsa ziyaretçileriniz de sitenizi hızla terk edecek demektir. Artan hızlı internet kullanımı ve buna bağlı azalan sabır düzeyimiz yavaş açılan sitelerdeki içeriği merak etmeden hemen çıkmamıza sebep oluyor.

Açılış Sayfaları Oluşturun

açılış sayfaları

Site içi temel SEO adımlarından birisi de açılış sayfaları oluşturmak olacaktır. Landing Page olarak adlandırılan bu kavram özel hedef kelimelere yönelik özel sayfaların geliştirilmesi ve ziyaretçinin bu sayfada istediğine daha hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlıyor. Daha fazla hedef kelime için daha fazla açılış sayfası oluşturmanız da arama motorlarındaki erişilebilirliğinizi doğrudan etkiliyor. Fakat burada her kelimeye mutlaka bir sayfa açmalıyım gibi bir algı da tamamen yanlış. Siz yeni bir açılış sayfası oluşturdukça sitenizin arama motorlarındaki tepkisine bağlı olarak sayfalarınızı yavaş yavaş oluşturmanız daha sağlıklı olacaktır. Her oluşturacağınız sayfa size hedef kitleniz hakkında yeni önemli doneler sağlayacaktır. Bu doneleri sonraki oluşturacağınız sayfalarda kullanmanız da sitenizin kalitesinin gün geçtikçe daha fazla artması anlamına geliyor.

Görsellerinizi Ulaşılabilir Hale Getirin

Sitenizde kullanacağınız görsel materyallerin sayfa içerisinde göze hitap edecek şekilde kullanımına odaklanmalısınız. Sadece resmin olması değil, ziyaretçiyi rahatsız etmeyen ve ziyaretçiyi metni okumaya yönlendiren görseller tercih edilmelidir.

Ayrıca sitenize ekleyeceğiniz görselleri kendi sunucunuzda barındırmalı, onlara insanların ulaşabileceği türde hedef kelimeler de içeren isimler vermelisiniz. Burada bizim sıkça önerdiğimiz resmi niteleyici sıfatlar kullanmanız yönünde olacaktır. “Eylül’ün Hediyesi Kırmızı Puantiyeli Ayakkabı” ifadesi buna basit bir örnek olarak gösterilebilir. Resmin içerisindeki tabloyu, ortamı, durumu ya da ürünü niteleyici ifadeleri resme ALT etiketi olarak da girmeyi unutmamalısınız.

Link Oluşturma Aşaması

Sitenizin kendi başına elde ettiği başarı sizi arama motorlarında belirli bir yere kadar yükseltecektir. Bir yerden sonra arama motorları size “Siteniz bu kadar verimli ise neden insanlar sizin linklerinizi paylaşmıyor?” diye soracaktır. Bu noktada link inşa etmeye başlamalısınız. Site içi ve dışı tüm link inşaları SEO teknikleri açısından önemlidir. Fakat bunu yaparken sitenizin içerikleri ile alakalı yerlerden link almanız daha sağlıklı olacaktır.

Bu aşamada çalışmalarınıza yine en temel düzeyden başlamalı ve daha sonra adım adım sıradışı çalışmalara geçmelisiniz. Sitenizi oluşturdunuz, temel düzeyde SEO kurallarına dikkat ettiniz; hedef kitlenizi iyi analiz ederek doğru açılış sayfaları oluşturdunuz. Düzenli içerik oluşturarak ziyaretçi bağımlığını da kazanmaya başladınız. Sonraki aşamada backlink elde etmeye geçmelisiniz.

Bu aşamada bizim önerimiz popüler sosyal imleme servislerine bireysel üyeliklerinizi oluşturarak bu profillerinizde kendi sayfalarınızı ve bununla birlikte beğendiğiniz farklı sitelere ait olan sayfaları paylaşmanızı önermekteyiz. Sadece kendi sitenize ait olan sayfaları sürekli paylaşmanız profilinizin güven düzeyini etkileyecektir. Sitenize yeni sayfalar ekledikçe bu profillerde paylaşmalısınız.

Ayrıca popüler video servislerine üye olarak sektörünüz ile ilgili videolar oluşturmalı ve bunları kendi sitenizin reklamlarını içerecek şekilde paylaşmalısınız. Eğer yeni bir video üretemeyecek durumda iseniz sektörünüzün dünya genelindeki yansımalarını takip ederek yurt dışındaki gelişmelere dair videoları ziyaretçileriniz ile paylaşabilirsiniz. Bu video bulma konusunda basit bir çözüm olacaktır.

Sosyal imleme çalışmaları yaptınız, ardından video servislerinde sektörel videolar hazırlayarak ya da tespit ederek paylaştınız. Sıradaki adım ise image backlink çalışması olmalıdır. Yine oluşturduğunuz içerikleri imaj servislerinde paylaşabilirsiniz. Bu konuda önerebileceğimiz temel servisler flickr.com, pinterest.com ve instagram olacaktır.

Bu 3 temel backlink çalışmasını aynı anda sürdürmeli ve anlamsız derecede yoğun paylaşımlar yapmamalısınız.

Temel düzeyde çalışmalar dahi yapmadan yeni ilginç seo teknikleri denemek isteyen kişiler de olabilir fakat bunun sağlıklı olmadığını dile getirmeliyiz. Bir futbol müsabakasını düşünecek olursak basit ısınma egzersizleri yapmadan sahaya çıkmanız, maç esnasında sakatlık yaşamanıza sebep olabilir. Bu da bahsi geçen futbolcunun belki aylarca sahadan uzak kalmasına sebep olabilir, kim bilir…

 

 
5 Yorum
 1. Çiftçioğlu demiş ki:

  Görseller için Seo konusunda makalenizide en kısa zamanda bekliyorum 😉

 2. Ali demiş ki:

  Açıklaklamalarınız için teşekkürler… Bilgi paylaşımı yüreği geniş cömertliğin ifadesi… Web siteside yapıyormusunuz.. Veya site analizi ve düzeltme çalışması..

  • Sentilyon demiş ki:

   Ali Bey tesekkurler, arkadaslarimiz size donus saglaycaklar…

 3. serdar kalmış demiş ki:

  Gerçekten Çok Kaliteli Ve başarılı Bir Yazı Olmuş Tebrik Ederim

  • Sentilyon demiş ki:

   Tesekkurler Serdar, yararli olduysa ne mutlu bize 😉

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*