SEO Stratejisi Nasıl Kurgulanmalı?

optimizasyon

optimizasyon

İnternet mecralarında varlığınızı sürdürebilmek ve geniş kitlelere gösterebilmek istiyorsanız SEO çalışmalarından önce iyi bir SEO stratejisine sahip olmalısınız. 10 yıl önce yalnızca birkaç adet anahtar kelime ile arama motorunun en üst sıralarında yer alınabiliyordu. Ancak algoritmaların geliştirilmesi ve internet sitelerinin çoğalması ile birlikte artık başarılı bir SEO stratejisi geliştirmeniz gerekebiliyor.

Amaçlarınızı ve hedeflerinizi iyi bir şekilde belirleyerek stratejilerinizi geliştirmeye başlayabilirsiniz. Hedef kitleniz ise, dikkat etmeniz gereken bir diğer noktadır. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleniz hakkında detaylı bilgi sahibi olarak bu duruma göre hareket etmelisiniz. En önemlisi ise, rakiplerinizin detaylı analizlerini yaparak stratejilerinizi geliştirmelisiniz.

Optimizasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Stratejilerinizi yavaş ve emin adımlar ile şekillendirdikten sonra optimizasyon aşamasına geçiş yapabilirsiniz. Optimizasyon yaparken, öncelikle içeriklerinize dikkat etmelisiniz. Hedef kitlenize yönelik kaliteli ve faydalı içerikleri sitenizde barındırırsanız, ziyaretçilerinizin sitenizde vakit geçirme oranları artacak dolayısıyla dönüşüm oranlarınızda da yükselme yaşanacaktır. Beğenilen ve takdir gören içerikler / ürünler de ziyaretçileriniz tarafından gönüllü bir şekilde daha fazla kişiye ziyaretçileriniz tarafından tanıtılacaktır.

içerik stratejisi

içerik stratejisi

Sayfanızın içerik yönetimini belirlemeniz başlı başına yetmeyeceği için sitenizin iç SEO çalışmalarını da planlamanız gerekiyor. Sayfanızın içerikleri dışında başlık, etiketler, iç bağlantılar gibi noktalara özen göstermelisiniz.

Sitenizin bütçesini de dikkate alarak tasarımınızın size özel olması, kullanıcı dostu olması ve SEO dostu bir şekilde kodlanması gerekir. Kodlama aşamasında internet standartlarına uyum konusunda maksimum özen gösterilmelidir. Aksi takdirde fonksiyonel olarak çalışan fakat arama motorları tarafından takdir edilmeyen bir siteniz olur. Doğal ziyaretçi kazanmak yerine reklam çalışmaları ile ziyaretçi toplamak zorunda kalabilirsiniz.

Sosyal Medya Dönüşüm Oranlarını Etkiler Mi?

sosyal medya ve dönüşüm oranları

Bunun yanında sosyal medyanın SEO üzerindeki etkisinden yararlanmalısınız. İnternet sitenize ait sosyal medya hesaplarınızı başarılı bir şekilde yönetirseniz geri dönüşüm oranlarınızda gözle görülür bir fark yaşanacaktır. Hedef kitleniz ile iletişim halinde olmanız onlar tarafından benimsenmeniz ve firmanızın prestijini arttırmanıza yardımcı olacaktır. Müşterileriniz ile bire bir iletişim kurmanız, markanızı sadece bir isim olmaktan çıkarıp müşterilerinizin bir dostu haline getirecektir.

Son olarak “markanızın / sitenizin farkını ortaya koyacak çalışmalar” peşinde olmanızı önermeliyiz. Sektörünüzde bir farkındalık yaratmak için sektöre yenilik getirmeniz size büyük bir avantaj sağlayacaktır. Bu konuda büyük markaların başarı hikayelerinden yola çıkarak sektörünüze uyarlama yapabilirsiniz.

SEO planlamasını, sitenizi kurmayı düşündüğünüz ilk andan itibaren kurgulamalı ve minimum 2 yıllık yol haritanızı genel hatları ile çizmiş olmanız gerekmektedir. Projenin özel durumuna göre bu süre kısalabilir ya da uzayabilir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*