Organik Hit Nedir?

Organik hit kullanıcıların siteye kendi istekleri ya da doğal yollardan arama yaparak geldikleri zaman devreye giren ziyaretçi sayısıdır. Organik hit üzerinde yapılan çalışmalar çok fazla kullanıcı tarafından manipüle edilerek inorganik yollarla denenmesine rağmen hızlı yükselişleri çok kısa sürmüştü. Organik hit, siteye kişilerin kendi isteğiyle doğal yollar ile gelmesini ifade eder. Bu sebeple, ziyaretçi davranışlarını doğru şekilde analiz edebilmek organik hit alabilmek için son derece önemlidir.

Siteye gelen ziyaretlerin organik olabilmesi bazı kriterlere göre değerlendirilmektedir. Bu kriterler arasında;

  • Ziyaret kaynağı (giriş, yönlendirme ve kelime aramaları)
  • Sitede kalma süreleri
  • Sitede gezilen sayfa sayısı
  • Ziyaret edilen sayfa çeşitliliği

Doğallığın en büyük kriteri ise çeşitliliktir. Ziyaretçi girişleri için de çeşitlilik geçerlidir. Bütün ziyaretlerini anasayfaya yapılan ya da doğrudan giriş yapılarak kısa sürede çıkılan siteler doğal ve organik olarak geçerli sayılmamaktadır. Bu sebeple, kriterlerde çeşitlilik sağlanmadan yapılan organik hitler aslında yapay ve siteniz için zararlı olabilmektedir.

Kriterlerin çeşitliliği sağlansa bile zaman içerisinde bu kriterlerde farklılıklar meydana gelebilmektedir. 1. sıradayken elde ettiğiniz organik hiti Google test etmek isteyerek sizi bir anda 5. sıraya geri çekebilir. Bu durumda aynı düzeyde hit göndermeniz durumunda Google şüphesinde haklı olduğunu düşünerek sizi cezalandırabilecektir.

Sitenin sıralamalardaki değişiklikleri kontrol edildikten sonra kelimelerden sağlanan hitlerin eş zamanlı olarak artırılıp azaltılması da gerekmektedir. Bir başka önemli kriter ise, sektöre uygun hit yoğunluğunun farklılaşmasıdır. Ziyaretçi gönderilen kelimenin genel arama hacimleri göz önünde bulundurulduktan sonra mantıklı oranlarda ziyaretçi girişinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca ziyaret sayılarındaki ani iniş çıkışlar da arama motorları tarafından pek sevilmemektedir. Organik hit çalışmalarından tam organik etki alabilmek mümkün olsa bile bu çalışmalar sürekli takip isteyen çalışmalar arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*