Zayıf İçerikleri Tespit Edebilmek için Yöntemler

Zayıf içerik olarak adlandırılan ve kullanıcılara çok fazla yarar sağlamayan içerikler otomatik oluşturulmuş içerikler de olabilmektedir. Spinlenmiş içerikleri de zayıf içerikler kategorisine koyabilirsiniz. Bu tür içerik türlerinin oluşturulması kullanıcıların sorgularına yanıt vermemektedir. Dolayısıyla kullanıcıların ihtiyaçlarına yanıt veremeyen içerikler zayıf içerikler olarak adlandırılmaktadır.

Zayıf İçeriklerin İnternet Sitenize Zararı Nedir?

Google, internet sitenizde spam seviyesinde algılanabilecek zayıf içerikler tespit ederse size ceza verebilir. Bu cezalardan birisi ise De-Index cezasıdır. Search Console üzerinden size mesaj gönderilmesiyle birlikte indexlerinizde ve trafiğinizde birtakım sorunlar olduğunu görmeye başlayabilirsiniz. Aynı zamanda zayıf içerikleri tarayabilmek için bütçe harcayan Google, kaliteli içeriklerinizi taramadığı zaman da sorun yaşayabilirsiniz. Bu sebeple, zayıf içeriklerinizi mutlaka indexten kaldırmalısınız.

Zayıf İçerikler Neden Olur?

E-ticaret sitelerinde sonuçların daraltılabilmesi için yapılan filtrelemeler farklı URL adreslerinden de açılmaktadır. Bu durum tarama bütçesini harcar ve aynı zamanda zayıf içerik üretimine de yol açabilir.

Site içerisinde arama sonuç sayfaları zayıf içerik barındıran internet sayfaları oluşturabilmektedir. Arama sorguları ile alakalı olan sayfaları ilişkilendirerek getirmek ya da arama sonuçlarını indexe kapatmanız çözüm olabilir.

Zayıf İçerikleri Tespit Etme Yöntemleri

Search Console üzerinde kapsam kısmında yer alan zayıf içeriklere yönelik uyarılar görebilirsiniz. Google aynı zamanda bu konuda size ceza verdiği zaman da Manuel işlemler altında bu durum gözükebilmektedir.

Siteliner adresini ziyaret ederek web sitenizi taratabilir, kopya ve zayıf içeriklerinizi görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca Screaming Frog adlı araçtan yararlanmayı da deneyebilirsiniz. Metin içeriği düşük olan sayfaları bulmak için “Kelime Sayısı” sütununu düşükten yükseğe doğru sıralayın. Google Analytics’e taramayı bağlayın ve organik ziyaretçi olmayan sayfaları tespit edin. Bazı sayfalarda çok fazla metin olduğunu görebilirsiniz. Ancak herhangi bir ornaik trafik alınmıyorsa bu sayfalardaki içerikler zayıf olabilir.

Sürekli yinelenen içerik sorunlarına neden olabilecek içerikleri tespit edebilmek için Netpeak Spider üzerinden destek alabilirsiniz. “Sorunlar” kenar çubuğunda yer alan “Çoğaltılmış Başlıklar” ve “Çoğaltılmış Açıklamalar” bölümlerini mutlaka kontrol edin. Bu bölümdeki içerikler kopya veya zayıf içeriklerinizi sizlere gösterecektir. Ahrefs üzerinde de en kaliteli ve iyi sayfalarınızı görüntüleyebilirsiniz. En iyi sayfaları tersine sıralarsanız zayıf içeriklere sahip sayfalarınızı net bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*