SEM

Türkiye’de az bilinen kavram olan SEM (Search Engine Marketing) “arama motoru pazarlamacılığı” ya da “arama motoru reklamcılığı” şeklinde ifade edilebilir. Arama motorlarında en üst ya da sağ bölümdeki sponsor link kısmında görülen reklamlar SEM çalışmasıdır. Sadece Google değil pek çok arama motorunda bu reklamlar görülebiliyor.

Search engine marketing

SEM Nasıl Çalışır?

Öncelikle bir reklam oluşturmanız gerekiyor. Reklam, işletme, ürün ya da hizmetle ilgili kelime ya da kelime gruplarından oluşan anahtar kelimeleri de belirlemeniz gerekir. Eğer sizin belirlediğiniz anahtar kelimelerden biri kullanılarak arama motorunda arama yapılırsa bu durumda hazırladığınız reklam arama motorunun en üst ya da sağ bölümünde görüntülenir. Bu sayede belirsiz geniş kitleler yerine asıl hedef kitleye reklamınızı ulaştırmış olursunuz. Potansiyel müşterileriniz reklama tıkladığında ürünü satın almamış olsa dahi, markanın bilinirlik ve tanınırlık düzeyi artar. Bu yönüyle de SEM, yüz güldüren sonuçlar elde edilmesine olanak tanıyan bir pazarlama şekli.

SEM Çalışmasının Faydaları Neler?

Arama motoru pazarlamacılığının en önemli avantajı, küçük ölçekli firmalar için de uygun bir reklamcılık yöntemi olmasıdır. Bir anlamda her firma için uygun bir çalışma geliştirilebilir diyebiliriz. Aynı zamanda tıpkı diğer reklam sistemlerinde olduğu gibi Sem çalışması da markanın bilinirlik ve tanınırlık düzeyinde artışı sağlayabiliyor. Çok geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yollarından biri olarak değerlendirilmesini de unutmamak gerekir.

sem

Çarpıcı yönleri ile dikkat çeken SEM çalışması ile yeni kurulmuş bir sitenin ilk sıraya yükselmesi sağlanabiliyor. Üstelik bu çalışma için büyük bir bütçe ayrılmasına da gerek kalmıyor. Ayrıca Sem çalışması için ayrılan bütçenin tamamı kişiye bağlı. Dilediği bütçeyi bu çalışma için kullanabiliyor. Başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında anında görünürlük sağlıyor olması, bir diğer avantaj olarak sayılabilir. Son olarak başarılı bir SEM çalışması ile reklam kampanyasının sisteme sağladığı analizler sayesinde optimize edebilmenin mümkün olduğu da bilinmeli.

SEM reklamları belirli coğrafi bölgelere ya da dillere hedeflenebiliyor. Eğer siz de SEM ile markanızın, sitenizin ya da isminizin reklamını yapmak isterseniz hemen firmamız ile iletişime geçin. Başarılı bir SEM çalışmasını sizin için gerçekleştirebiliriz.