Google Videolar için Yeni Bir Özellik Geliştirdi?

Google aramalar içerisindeki videolar için yeni bir özellik geliştirdi. Özelliğin adı ise “anahtar sahneler” oldu. Video içeriğindeki önemli anların belirtildiği bir özellik olarak ön plana çıkan anahtar sahneler, YouTuber’ları da yakından ilgilendiriyor. Yeni arama özelliği şimdilik İngilizce videolar için geçerli durumda. Fakat kısa bir süre içerisinde Türkiye’ye de geleceği söyleniyor.

YouTube video akışında en altta bir zaman çizelgesi sunuyor. Siz videoyu izlediğiniz zaman bu çizelge akışını sürdürüyor. Tam da bu çizelge üzerinde video içeriğindeki önemli anları işaretlenmiş şekilde görebileceksiniz. Google’ın yeni özelliği sayesinde bir arama yaptığınız zaman karşınıza çıkan videonun önemli anlarını yakalayabilme şansınız da olacak. Yeni özellik ile birlikte videolardaki içeriklere daha pratik bir şekilde erişebileceksiniz.

Video İçeriklere Bu Özellik Nasıl Dahil Edilir?

Google, bu özelliği İngilizce dilinde hazırlanmış videolar için sunuyor. Video içerik üreticilerinin hazırladıkları video içeriğine “timestamp” yani zaman bilgisi eklemeleri yeterli oluyor. Video içeriği üreticilerinden bilgi toplamak için bir form hazırlayan Google, YouTube dışındaki kanallarda nelere ihtiyaç duyulabileceklerini de sorarak kullanıcılardan geri bildirim topluyor.

Videolarınızı YouTube platformu dışında kullanıyorsanız ve aramalarda bu özelliğin ön plana çıkmasını istiyorsanız forma ulaşmanızda yarar olacaktır.

Anahtar Sahneler Özelliği Neden Önemli?

Video içerikleri uzun yıllardır popülerliğini korumaya devam ediyor ve bu popülerliği gün geçtikçe artıyor. Gençlerden ünlü isimlere, ünlü isimlerden markalara kadar YouTube’un ne kadar aktif olduğunu da her gün görüyor ve yaşıyoruz. Bu sebeple, Google pek çok farklı video içeriğine sahip. Yeni özellik Türkiye’ye girdiği zaman video SEO çalışmalarında birtakım yenilikler de ilave etmeniz gerekebilecek.

İçerik pazarlama stratejinize videolarınızı entegre edeceğiniz zaman işaretlediğiniz önemli anların arama sonuçlarında ne tür bir performans sergilediğini görebileceksiniz. Bu durum aynı zamanda yeni bir ölçümleme fırsatı da demek anlamına geliyor. Bütün videolarınız için yeni özelliği kullanmadan önce ufak test videoları hazırlamanızda da fayda var.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*