Google, Arama Sonuçlarını Artırılmış Gerçeklik ile Göstermeye Başlayacak

Google, Arama Sonuçlarını Artırılmış Gerçeklik ile Göstermeye Başlayacak

Google çok yakın bir zaman içerisinde arama sonuçlarına üç boyutlu artırılmış gerçeklik (AR) modelleri ekleyeceğini duyurdu. Bu özellik sayesinde internet üzerinden alışveriş yaparken bir çift ayakkabıyı gerçek dünyada görebilecek ya da oturma odanızda bir köpek balığı animasyonu görebileceksiniz. Şirket, I/O 2019 açılış toplantısında sergilediği bu yeni özellik ile milyonlarca kişinin ilgi odağı olmayı yeniden başardı. Ancak ne kadar arama sonucunda AR sorgularının çıkacağı ise şimdilik kesin olarak bilinmiyor.

Online Alışveriş Alışkanlıklarını Etkileyecek

I/O sahnesindeki Google, AR arama seçeneklerinin hangi şekillerde çalışabileceğine dair birkaç farklı örnek de sundu. Örneğin, kas sistemi ile ilgili bir arama yaptığınız zaman, insan kas sisteminin bir modelini net bir şekilde görebileceksiniz. Ekranda belirecek olan üç boyutlu nesneler de yer alacak. Ancak kamera akışının üzerine eklenecek bir katman da ortaya çıkabilecek. Böylelikle nesneleri gerçek hayatta görebilmeniz mümkün hale gelebilecek. Bir alışveriş sitesinin sonuçlarına göz atıyorsanız, giysileri dolabınızda asılıymış gibi görüntülemeye başlayabileceksiniz.

3D AR nesneleri bu yılın ilerleyen süreçlerinde arama sonuçlarında görmeye başlayabileceğiz. Geliştiriciler, birkaç satır kodu ekledikten sonra kendi nesneleri için de bu sisteme destek sunabilecekler. Google, proje kapsamında NASA, New Balance, Target, Volvo ve Samsung gibi dev isimlerle de iş birliği yapıyor.

Son yıllarda artırılmış gerçeklik araçları sunan bu özelliği ile pek çok farklı kitleden tam not almayı da başarıyor. 2017 yılında Android ARCore platformunu yayınlayan Google, platform kapsamında Playground sistemi gibi farklı araçları kullanıcılara sunmuştu. Bu araç sayesinde kullanıcılar Playmoji adı verilen ve içerisinde The Avengers ve Detective Pikachu gibi filmlerin karakterlerinin yer aldığı artırılmış gerçeklik stickerlarını kamera sahnelerine yerleştirebilmişlerdi.

Artırılmış Gerçeklik Çalışmaları Sürüyor

Yakın bir süre içerisinde Google’ın Haritalar özelliğine de artırılmış gerçeklik destekli yol tariflerinin testi başlatılmıştı. Bu yeni özellik ilk kez geçtiğimiz yılın I/O konferansında tanıtılmıştı. Wayfair benzeri uygulamalar sayesinde kullanıcılara artırılmış gerçeklik yardımıyla mobilyaları yerinde deneme imkanı sunulmuştu. Büyük firmaların son yıllarda artırılmış gerçeklik alanında büyük bir rekabet içerisinde olması ise önümüzdeki yıllarda bu alanda büyük gelişmelerin yaşanabileceğine işaret ediyor.

Facebook’da geçtiğimiz hafta düzenlediği F8 konferansı çerçevesinde Spark AR platformunu genişleteceğini duyurmuştu. Google’ın Search AR sistemi ise pek çok açıdan daha eğlenceli bir kullanım sunacak gibi gözüküyor. Fakat artırılmış gerçekliğe sahip olan alışveriş, kullanıcıların hayatını büyük bir ölçüde kolaylaştırabilecek gibi gözüküyor. Teknoloji yaygınlaştıkça, geliştiricilerin de ilginç kullanım teknikleriyle birlikte karşımıza çıkabileceği düşünülüyor. İlerleyen süreçlerde artırılmış gerçeklik ile ilgili büyük markaların önemli çalışmalar içerisine gireceğine de kesin gözüyle bakılıyor.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*