Tıklama ve Dönüşüm Başına Maliyet Nedir, Neden Değişkendir

Tıklama ve Dönüşüm Başına Maliyet Nedir, Neden Değişkendir

Tıklama başı maliyet, tıklama başına ödemekle yükümlü olduğunuz ve ödemeyi kabul ettiğiniz rakamları sizlere göstermektedir. Teklifi sunmaya başladığınız andan itibaren her bir tıklama için belirli ödemeleri yapmaya başlarsınız. Teklif verebilme yöntemlerinin yer aldığı reklam kampanyalarında ise tıklama başı maliyet teklifleri mevcuttur.

Maksimum tıklama başı maliyetleri, reklamınız için yapılacak olan tıklama karşılığında ödeyeceğiniz en yüksek ödeme bedelini size belirtir.

Maksimum Tıklama Başı Ödeme Maliyeti Nasıl İşler?

Maksimum tıklama başı ödeme maliyeti, kullanıcıların reklamlarınıza tıkladığı zaman tıklama için belirlediğiniz maksimum ödemeyi geçmez. Google için bir reklam yayınladıysanız ve maksimum tıklama için 0,50 TL maliyet belirttiyseniz, anahtar kelime ve reklamlara tıklayan kullanıcı için 0,50 TL ve altında ücretlendirilirsiniz.

Tıklama başı maliyetlerinin değişkenliğinin sebebi maksimum tıklama başı maliyeti belirlemeniz ile doğru orantılıdır. Aynı zamanda maksimum tıklama başı maliyeti reklamınızın sıralamasında da pay sahibidir. Reklamların kalitesi ve verdiğiniz maksimum tıklama başı maliyeti Google’da reklamlarınızın daha üst sıralarda gözükebilmesini sağlar.

Dönüşüm Maliyeti ve Tıklama Maliyeti Arasındaki Bağ Nedir?

Geri dönüşüm ve maliyeti, reklamlarınız için ayırdığınız bütçeniz ve harcamalarınızdan size geriye dönen elde ettiğiniz gelirdir. Yatırımınızın gelirini ölçebilmeniz ve hazırladığınız reklam kampanyalarının hangi oranda başarılı olup olmadığını geri dönüşüm maliyeti sayesinde tespit edebilirsiniz.

Profesyonel bir şekilde hazırladığınız herhangi bir reklam kampanyasının bir diğer reklam kampanyasına göre daha düşük dönüşüm maliyeti getirdiği durumlarda o kampanya için daha yüksek bütçe ayırabilirsiniz.

Reklamlarınızın tıklama ve dönüşüm başına olan maliyetlerinin değişmesi aynı zamanda reklamlarınızın birbirleriyle bütün şekilde çalışmalarından da kaynaklanır. Maksimum tıklama başı maliyeti burada yine büyük bir rol üstlenmektedir.

Reklam kampanyalarınız için ne kadar büyük bir bütçe ayırırsanız, dönüşüm oranlarınızda ve tıklama başı maliyetinizde de o denli yükseklik söz konusu olur. Dijital platformlarda gerçekleştireceğiniz reklam kampanyalarınız için bütçenizi iyi bir şekilde yönettiğiniz zaman optimum bütçe ile maksimum sonuçlar elde edebilirsiniz. Ancak bunun için tecrübeli ve doğru bir ekip ile birlikte stratejik adımlar atmanız gerekir.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*